1 min read

Çok güzel bir şey buldum, Google

İlkokul yıllarında ödevlerimi yapmak için Ana Britannica kullanıyordum. Daha doğrusu ailem onu kullanıyor ve ben de okuyarak defterime geçiriyordum. Aynı dönemde okuduğum tüm arkadaşlarım da aynı akışı gerçekleştiriyordu tabii.

Sonra büyüdük, Google’ın varlığı ile birlikte artık ansiklopedi kullanmaya ihtiyaç duymuyor, Vikipediye giriş yapabildiğimiz zamanlarda bir “copy-paste” ile ödevimizi tamamlayıp ödev dışı etkinliklerimize daha çok zaman ayırabiliyorduk. Evet çoğumuzun ödevinde altı çizgili bir bağlantı ya da madde işaretçisi vardı tabii ama en azından Google’a arayacağımız metni, onunla bağlantılı olacak kelimeleri yazabilme zahmetine giriyorduk.

Üniversiteye geçtiğimde ve bunu takip eden iş hayatımda ise olayların rengi değişmiş, etrafımda Google’a birkaç kelime yazmaya üşenen ya da yazdığı kelimelerle arama sonucuna ulaşamayıp, “Aaa! Bulamadım” diyen insan sayısı artmaya başladı. Bu çevrenin büyük bir kısmının Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olduğu düşünülürse durumun vahameti daha da iyi anlaşılacaktır.

-Google’da aradım ama bulamadım.
-Hadi canım!

Sonuç olarak araştırdığınız şeyi aradığınız kelimelerle bulamıyorsanız, kelimeleri değiştirin.